All articles
Farby do malowania dla dzieci

Farby do malowania dla dzieci – jakie wybrać?

Farby plakatowe, akrylowe, tempera czy akwarele? Dla większości z nas farby to farby, jednak kiedy bardziej zainteresujemy się tematem okazuje się, że od ich rodzaju naprawdę zależy ostateczny wygląd naszych dzieł malarskich. I choć dla najmłodszych artystów może to nie mieć szczególnego znaczenia, bardziej zaawansowane w malowaniu dzieciaki z pewnością będą już miały swoje preferencje. Poznajcie więc bliżej właściwości poszczególnych rodzajów farb.

Akwarele
Akwarele to specyficzny materiał malarski, który pozwala malować jedynie na papierze. Nie stworzymy więc z ich pomocą dzieła na płótnie. Ten rodzaj farb posiada pigment rozpuszczony w wodzie. W trakcie nakładania na papier woda wsiąka, a kolor farby zostaje.

Tym rodzajem farb raczej nie stworzymy wyrazistych obrazów, ale znakomicie nadają się one do przedstawiania delikatnych subtelnych, nieco eterycznych form. Jeśli taki efekt chcemy uzyskać to akwarele będą idealnym wyborem.

Minusem tych farb jest brak możliwości poprawienia raz namalowanego obrazu. Ich specyfika uniemożliwia też nakładanie kolejnych warstw kolorów. Trudności może nastręczać również mieszanie barw, którego ostateczny efekt trudno przewidzieć. Akwarele należą do narzędzi malarskich polecanych osobom, które wiedzą, jak się nimi posługiwać.

Farby plakatowe i tempery
Często uznaje się, że to jeden i ten sam rodzaj farb, jest między nimi jednak subtelna różnica. Farby plakatowe w składzie posiadają dodatkowo gumę arabską, do tego są mniej intensywne w kolorze, a ich paleta kolorystyczna jest węższa. Często uznaje się, że plakatówki to świetny wybór na początek. Jeśli więc Twoje dziecko zaczyna przygodę z malowaniem lub ogranicza się wyłącznie do zadań na lekcji plastyki to farby plakatowe w zupełności mu wystarczą. Jeśli natomiast widzisz, że zainteresowania plastyczne Twojej pociechy wychodzą poza zajęcia szkolne, warto rozważyć zainwestowanie w tempery.

Charakteryzują się one bardziej wyrazistymi barwami, lepszym kryciem i szerszą gamą kolorystyczną. Pozwalają na nakładanie na siebie kolejnych warstw farby. Do tego szybko schną i są odporne na zginanie dzięki swojej elastyczności. Zarówno z pomocą temper, jak i plakatówek można malować nie tylko na papierze, ale również na płótnie, drewnie czy szkle.

Farby akrylowe
Farby akrylowe w konsystencji i intensywności barw przypominają tempery, są jednak od nich zdecydowanie bardziej trwałe, a to dzięki dodatkowi żywic akrylowych. Ten składnik pozwala na malowanie akrylami po niemalże każdej powierzchni. Są także odporne na działanie czynników atmosferycznych, można więc nimi malować na zewnątrz.

Główną wadą farb akrylowych jest ryzyko wystąpienia uczuleń w kontakcie z nimi. Żywice akrylowe stanowią silny alergen, warto więc sprawdzić, czy dziecko nie jest uczulone na ten składnik, zanim zainwestujemy w akryle. Jeśli zaobserwujemy reakcję alergiczną po kontakcie farby ze skórą, najbezpieczniej będzie sięgnąć po tempery, które nie posiadają właściwości alergizujących.

Farby olejne
Farby olejne to wybór dla doświadczonych malarzy. Cechuje je najwyższa trwałość, o czym świadczy ich wykorzystanie nie tylko do malowania obrazów, ale również ścian, drzwi i innych powierzchni.

Farby olejne posiadają bardzo intensywne, głębokie kolory, które pięknie prezentują się na płótnie. Ponadto są wysoce trwałe, bez problemu nałożymy kilka warstw na siebie. Ich dodatkową zaletą jest możliwość rozcieńczenia. Trzeba do tego jednak użyć odpowiedniego rozpuszczalnika. Wówczas uzyskujemy farby o różnym stopniu przejrzystości.

Ich minusem jest bardzo długi czas schnięcia, nawet do kliku dni. Nie jest to więc medium malarskie dedykowane niecierpliwym artystom. Jednakże raz namalowany za pomocą farb olejnych obraz będzie wyjątkowo trwały, o czym świadczą dzieła sztuki sprzed kilkuset lat zachowane do dziś.

Farby do malowania palcami
Wśród produktów marki Astra można znaleźć również propozycje dla najmłodszych artystów. Jedną z nich są farby do malowania placami. To produkty w pełni bezpieczne, niealergizujące, a do tego zawierające gorzką substancję, która chroni przed zjedzeniem farby przez dziecko.

Farby do malowania placami nie wymagają rozcieńczania. Można nimi wykonywać odciski dłoni i stóp, ale sprawdzą się również do malowania pędzelkiem. Stanowią znakomitą zabawę, która pozwala dzieciakom całkowicie zaangażować się w proces twórczy.

Podsumowując, wybór odpowiedniego rodzaju farb do malowania decyduje o ostatecznym kształcie naszego dzieła. Teraz, kiedy już wiecie, jakie są wady i zalety poszczególnych mediów malarskich, dokonanie wyboru z pewnością będzie łatwiejsze. Zapraszamy na zakupy do Astra Polska, gdzie znajdziecie opisane farby najwyższej jakości, z których Wasza pociecha niewątpliwie będzie zadowolona.