All articles
malowanie-farbami-olejnymi

Namaluj obraz farbami olejnymi marki Artea: podpowiadamy, od czego zacząć!

Lubisz oglądać obrazy, podziwiasz kunszt mistrzów malarstwa, dobór barw i ich precyzję? Marzy Ci się, aby spróbować swoich sił, ale trochę brak Ci odwagi? To wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Namaluj obraz farbami olejnymi marki Artea. W naszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, od czego zacząć – zapraszamy do inspirującej lektury.

Farby olejne – farby mistrzów malarstwa

Leonardo da Vinci, Jan Matejko, Vincent van Gogh… To tylko kilku wybitnych artystów, którzy tworzyli swoje dzieła, używając farb olejnych. Na przestrzeni dziejów zmieniały się techniki malarstwa olejnego, ale jedno pozostało niezmienne – obrazy malowane na płótnie zachwycają artyzmem i żywymi barwami. Wiele osób uważa, że malowanie farbami olejnymi jest dość trudne i tylko prawdziwi mistrzowie dojdą do perfekcji. Jednak czy to znaczy, że po tego typu produkty powinni sięgać tylko zawodowy? Nic podobnego! Ty również możesz namalować przepiękny obraz – podpowiadamy, jakie akcesoria musisz skompletować, zanim oddasz się pracy twórczej.

Przygotuj podobrazie do malowania

Zanim zaczniesz realizować swoją wizję artystyczną, musisz przygotować odpowiedni podkład, czyli to, na czym będziesz malować. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z malarstwem, na początek możesz wykorzystać:

  • odpowiednio zagruntowany papier, kawałek płyty MDF albo pilśniowej,
  • drewno owinięte w płótno,
  • sztywny karton lub tekturę.

Nie ulega jednak wątpliwości, że dla farb olejnych najlepszym podłożem jest profesjonalne podobrazie malarskie – odpowiednio zagruntowane, naciągnięte i umieszczone w drewnianej ramie. Polecamy produkty w różnych rozmiarach do wyboru. To płótna bawełniane, na które nałożono uniwersalny grunt. Ramy zaś zostały wykonane z naturalnego drewna. W zestawie są też kliny rozporowe. Podkład warto umieścić na sztalugach.

Wybierz odpowiedni pędzel

To jedno z najważniejszych atrybutów każdego malarza. Jak spośród tysięcy modeli wybrać ten odpowiedni? Przede wszystkim zwróć uwagę na kształt pędzla i rodzaj włosia, które może być syntetyczne lub naturalne. Wyróżniamy kilka rodzajów pędzli:

  • płaskie – można nimi nakładać cienkie warstwy farby,
  • lekko zaokrąglone, tzw. kocie języki – do malowania abstrakcyjnych plam i dużych płaszczyzn,
  • wachlarzowe – idealne do malowania krajobrazów, pomocne przy wykonywaniu różnych elementów i efektów, np. cieniowania,
  • okrągłe – doskonałe do wypełniania konturów i dopracowywania różnych detali,
  • skośne – dobrze dopasowują się do dłoni, precyzyjnie dojdą w trudno dostępne miejsca.

W zestawie dla początkujących powinny znaleźć się pędzle: okrągłe, płaskie i lekko zaokrąglone. Polecamy komplety akcesoriów malarskich typowo szkolne, a także artystyczne pędzle nylonowe.

Techniki malowania farbami olejnymi

Wyróżnia się dwie podstawowe techniki malarstwa olejnego. Pierwsza – klasyczna, tzw. laserunek – polega na nakładaniu na podobrazie malarskie farby olejnej warstwowo. Ze względu na dużą gęstość, powinny być one dobrze rozcieńczone. Używa się do tego medium olejno-żywicznego lub z oleju lnianego. Musisz pamiętać, że zanim nałożysz kolejną warstwę farby, trzeba poczekać, aż wyschnie poprzednia, inaczej możesz zniszczyć cały obraz.

Druga metoda zaś to alla prima – na płótno nakłada się jedną grubą warstwę farby, którą później modeluje się specjalnym pędzlem lub szpachelką malarską.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Żywe barwy to coś, co urzeka w malarstwie olejnym. Dobrze zabezpieczony obraz namalowany na płótnie, może przetrwać nawet kilkaset lat, o czym można się przekonać, oglądając arcydzieła wielkich mistrzów. Jednak uzyskanie podobnego efektu bywa niezmiernie trudne i wymaga praktyki.

Dlatego na początku baw się barwami, powoli nakładaj je na płótno i nie bój się eksperymentować. Tylko wtedy zyskasz pewną rękę i nabierzesz wprawy. Farby olejne Artea są doskonałe do pierwszych prób malarskich. Schną one od 2 do 30 dni. W tym czasie można nanosić ewentualne poprawki.

Sprawdź farby olejne marki Artea!

Wysoka jakość i konkurencyjne ceny spowodowały, że po farby olejne i inne akcesoria malarskie marki Artea chętnie sięgają zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z malarstwem olejnym i na płótno nanoszą jeszcze sporo poprawek. W sklepie Astra znajdziesz zarówno pojedyncze farby w tubkach, jak i profesjonalne zestawy składające się z kilkunastu podstawowych kolorów. Zaprezentowano tam także prace plastyczne o różnym stopniu zaawansowania. Mogą one stanowić inspirację dla początkujących artystów. Zapraszamy!