Wszystkie artykuły

Miseczki z gliny samoutwardzalnej – podpowiadamy, jak je zrobić krok po kroku

Rzeźbienie i tworzenie przedmiotów codziennego użytku z gliny samoutwardzalnej może być doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu i zacieśnianie więzi rodzinnych. Wcale nie musisz mieć zdolności artystycznych, aby zachęcić swoje pociechy do lepienia, formowania czy malowana. Podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać glinianą miskę. Sprawdź, jakie to proste i pokaż dzieciom, że własnoręczne robienie naczyń z masy plastycznej może być świetną zabawą. Stwórzcie razem coś niezwykłego!

Gliniana miska o wielu zastosowaniach

Biała, brązowa, złota, a może z motywami roślinnymi lub zwierzęcymi? Możliwości jest wiele, a ograniczeniem wizji artystycznej może być jedynie Twoja wyobraźnia. Jedno jest pewne, miska DIY wykonana z gliny samoutwardzalnej ma wiele zastosowań. To doskonała dekoracja do postawienia na parapecie czy na komodzie, a także praktyczne naczynie kuchenne. Można je wykorzystać np. do przechowywania:

 • owoców,
 • słodyczy,
 • sałatek.

Taka gliniana miska to także idealny prezent dla mamy, babci czy dziadka. Własnoręcznie robiony upominek wykonany przez dzieci z pewnością wywoła uśmiech na twarzach najbliższych.

Przygotuj glinę i akcesoria

W domowej i szkolnej pracowni garncarskiej muszą się znaleźć artykuły takie jak:

 • glina samoutwardzalna,
 • nożyk lub nożyczki,
 • wałek do ciasta,
 • pędzle,
 • brokat,
 • klej do ceramiki,
 • artystyczne farby akrylowe, np. o metalicznym połysku.

Może się przydać także miseczka – naczynie – wzornik, co znacznie ułatwi formowanie odpowiedniego kształtu, a także sztuczne rośliny do odciśnięcia dekoru.

Lepienie i nadanie kształtu

Najpierw wytnij nożykiem kawałek gliny samoutwardzalnej i rozwałkuj masę. Następnym krokiem jest nadanie odpowiedniego kształtu. Wspólnie musicie zdecydować, czy dzieło ma być duże, małe, czy średniej wielkości – jako szablonu możecie użyć miseczki porcelanowej lub plastikowej. Po ukształtowaniu jest czas na odciśnięcie wzorku, np. roślinnego lub z koralików. Później należy wyjąć formę i pozostawić miseczkę do wyschnięcia – czas schnięcia zależy od grubości i wielkości naczynia.

Dzieci rzeźbiąc w glinie, uczą się kreatywności i rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Doskonalą zdolności artystyczne i wyrażają swoje emocje poprzez sztukę. Lepienie i nadawanie kształtu pomaga maluchom się skoncentrować na precyzyjnym wykonywaniu zadań. Rzeźbienie redukuje napięcie. To dobry sposób na ćwiczenie motoryki małej, czyli usprawnienie palców.

malowanie-na-glinie

Malowanie i lakierowanie

Kiedy już miseczka stwardnieje, pora ją ozdobić i pomalować. Do tego celu szczególnie polecamy artystyczne farby akrylowe Astra Artea, które:

 • są wydajne,
 • dobrze kryją,
 • szybko schną.

Można je rozcieńczać wodą i pokrywać nimi różne materiały, takie jak np. płótno, papier, drewno czy glina. Farbę z powodzeniem można nakładać bezpośrednio z tubki na malowaną powierzchnię lub na paletę, na której miesza się wybrane kolory, aby uzyskać oczekiwaną barwę. To, jak ozdobicie miseczkę, zależy tylko od Waszej wyobraźni. Daj dzieciom swobodę. To nic, że podczas pracy trochę się pobrudzą – farby akrylowe są całkowicie bezpieczne, łatwo je zmyć ze skóry i sprać z ubrania.

Kiedy już pomalujecie całość, warto polakierować dzieło – utrwalić kolor i właściwie go zabezpieczyć. W tym calu możecie użyć lakieru albo spoiwa akrylowego.

Wskazówki: o czym warto pamiętać

Glina samoutwardzalna nie wymaga wypalania w piecu. Twardnieje w sposób naturalny, np. na słońcu. Jest plastyczna i miła w dotyku. Jeśli wyda Ci się zbyt sucha – dodaj odrobinę wody, aby zwiększyć jej elastyczność. Przed nadaniem odpowiedniej formy produkt należy dobrze rozwałkować, nie można go jednak za długo ugniatać, bo do masy mogą dostać się pęcherzyki powietrza.

Wszelkie nierówności, które pojawiają się podczas formowania czy malowania, można wyrównać papierem ściernym.

Czas schnięcia to ok. 24 godziny. Aby przyspieszyć proces, możecie miseczkę wystawić na słońce. Jeśli nie wykorzystacie całej gliny, po skończonej pracy przechowujcie ją w zamkniętym pudełku, aby nie wyschła.

Dobrej jakości glinę znajdziesz w sklepie Astra

Polecamy kreatywne materiały plastyczne i masy artystyczne dla dzieci w różnym wieku. Glinę samoutwardzalną łatwo się formuje i można ją malować farbami akrylowymi czy ozdabiać brokatem. Wszystkie produkty do wykonania małych form rzeźbiarskich znajdziesz w sklepie Astra. Tego typu materiały są idealne do lepienia misek, wazonów, garnków, ale nie tylko. Więcej ciekawych pomysłów na wykorzystanie gliny obejrzysz w naszym dziale z inspiracjami. Zajrzyj do nas już dziś, kup potrzebne akcesoria i zaproś dzieci do wspólnej zabawy!