Ołówek – rodzaje i zastosowanie

04|11|2019

Ołówek – rodzaje i zastosowanie

Nazwa „ołówek” wzięła się od ołowiu. Dawniej bowiem, w czasach starożytnych to z tego materiału właśnie wykonywano ołówki. Obecnie do ich produkcji stosuje się połączenie grafitu i kaolinu. Te tworzywa nie tylko sprawdzają się lepiej podczas pisania i rysowania, ale przede wszystkim są dla nas bezpieczne. Ołów bowiem to pierwiastek toksyczny dla ludzkiego organizmu. 

Stopnie twardości ołówka

Stopnień twardości ołówka zależy od proporcji między kaolinem a grafitem. Im więcej tego pierwszego, tym twardszy jest ołówek. Z kolei im więcej grafitu, tym ołówek staje się bardziej miękki. Wyróżnia się następującą skalę twardości ołówków:

9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B

Te oznaczone literą H należą do ołówków twardych. Używa się ich przede wszystkim od wykonywania rysunków technicznych.  Nie nadają się do rysowania. Im wyższa cyfra przy literze, tym twardszy jest ołówek. 

Na środku skali znajdują się ołówki uniwersalne F i HB. To idealne artykuły piśmiennicze, które stosowane są zazwyczaj do sporządzania szybkich notatek. Ich również raczej nie używa się do rysowania.

Do rysowania natomiast nadają się wszystkie ołówki oznaczone literą B - „black”, czyli z angielskiego czarny. Ten typ ołówka znakomicie nadaje się do cieniowania. Im wyższa cyfra, tym bardziej miękki ołówek, a co za tym idzie bardziej wyrazisty kolor. 

Warto zaznaczyć, że intensywność koloru ołówka nie powinna zależeć od siły przyciskania go do papieru. Wielość rodzajów tego narzędzia umożliwia właśnie uzyskanie głębi koloru bez konieczności nadmiernego dociskania. Ołówki twarde są więc jaśniejsze, a im bardziej przesuwają się na prawą stronę skali, tym ciemniejsze się stają. Wersje twarde oraz F i HB łatwiej też zmazać gumką. Z ołówkami miękkimi nie jest już tak łatwo.

Ołówki automatyczne – alternatywa dla długopisu

Innym rodzajem ołówka są ołówki automatyczne. Działają one podobnie do długopisu, gdyż posiadają specjalne wkłady. Tutaj możemy dobrać poziom ich grubości wedle uznania. Wyróżnia się wkłady o grubości 0.35, 0.5, 0.7, i 1.0 mm średnicy. Ponadto rysiki do ołówków automatycznych różnią się twardością. W tym przypadku występuje podział na 2H, HB, B i 2B. 

Ołówki automatyczne polecane są szczególnie do pisania, ale można je też wykorzystać w rysunku. Są bardzo precyzyjne, dlatego z ich pomocą łatwiej wykończyć dzieło. Ich zaletą jest także fakt, że nie zostawiają śladów.

Jak widać, rodzajów ołówków mamy sporo. Teraz już wiecie, jaki wybrać, by spełniał Wasze oczekiwania. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ołówków Astra Polska. Przygotowaliśmy dla Was szeroki wybór różnorodnych wersji przeznaczonych zarówno do rysunku technicznego, jak i tradycyjnego i pisania. Z naszymi produktami stworzysz najpiękniejsze szkice.