Jaka jest różnica między pastelami suchymi a olejnymi?

02|03|2020

Jaka jest różnica między pastelami suchymi a olejnymi?

Jaka jest różnica między pastelami suchymi a olejnymi?

Korzystał z nich już Leonardo da Vinci i Federico Barocci. To właśnie wybitni włoscy mistrzowie malarstwa XVI wieku rozpowszechnili pastele. Powstają one z mieszanki pigmentu ze spoiwami i innymi dodatkami (najczęściej stosowana jest kreda i glinka). Taka masa ma konsystencję ciasta, a po wyschnięciu tworzy kolorowe sztyfty do rysowania. Obecnie na rynku dostępne są pastele olejne i suche. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaka jest pomiędzy nimi różnica.

Czym są pastele suche?

Przypominają kolorową, kruchą kredę, którą rozciera się na papierze i tworzy ślad przypominający puder. Taka warstwa długo nie utrzyma się na kartce, dlatego wymaga specjalnego zabezpieczenia lakierem (tzw. fixatywa). Rozprowadzają się dość miękko – bez konieczności stosowania większego nacisku. Pastele suche to popularne materiały rysunkowe, które uzyskuje się z bardzo drobno utartego pigmentu artystycznego. Wytworzony w ten sposób proszek prasuje się z suchym spoiwem (producenci najczęściej stosują glinki lub gips). Im więcej pigmentu znajduje się w materiale (w stosunku do proporcji spoiw), tym jego jakość jest wyższa.

Rodzaje pasteli suchych

Ze względu na proporcje poszczególnych składników pastele suche dzieli się na:

  • miękkie – wyróżniają się niewielką ilością spoiwa, dlatego mają sypką i delikatną konsystencję. Pozwalają uzyskać ładne przejścia tonalne na rysunku. Sprawdzą się dla osób, którym bardziej zależy na dopracowaniu odcieni i ogólnych zarysów niż drobnych detali. Praca z nimi przypomina więc malarstwo, a nie typowe szkicowanie. Kolory można nakładać obok lub mieszać ze sobą (jeden na drugi), a następnie rozcierać palcami lub specjalnymi wiszerami. Poszczególne produkty mają różne poziomy twardości (na rynku można znaleźć nawet bardzo delikatne rodzaje typu „ekstra soft”),

  • twarde – mają nieco większą ilość spoiwa od pasteli miękkich, dlatego są sztywniejsze i mniej kruche. Producenci zwykle formują je w kształty o kwadratowych przekrojach, którymi łatwo jest pokrywać duże powierzchnie. Możliwość strugania pozwala wykorzystać je do precyzyjnego dopracowania detali oraz tworzenia szkiców.

Dostępne na rynku pastele suche mogą zawierać różne proporcje pigmentu w stosunku do kredy. Im go więcej, tym odcienie są głębsze i bardziej wyraziste. Natomiast większy dodatek kredy pozwala uzyskiwać stonowane i rozmyte kolory. Nowością są produkty całkowicie pozbawione tego składnika, które dają bardzo czyste barwy (łatwo osiągnąć wtedy typowo malarski efekt).

Szczególnym rodzajem są pastele w kredce (kredki pastelowe). Takie zestawy plastyczne przypominają kredki ołówkowe. W drewnianej oprawce zatopiony jest jednak nie różnobarwny grafit, a sucha masa pastelowa. Są one bardzo komfortowe w użyciu, dlatego poleca się je m.in. osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą techniką malarską. Idealnie sprawdzą się także w plenerze, do szkicowania szczegółów na rysunku czy na szkolne lekcje plastyki.

Czym są pastele olejne?

Powstały dopiero w XX wieku (około 1920 roku) w Japonii, gdzie stworzono kredki na bazie wosku i oleju. Pastele olejne szybko zdobyły miejscowy rynek wygodą stosowania i niewygórowanymi cenami. Z Azji trafiły na europejskie uczelnie artystyczne oraz do pracowni mistrzów. Z tego nowego środka malarskiego bardzo chętnie korzystał m.in. Pablo Picasso.

Powstają z pigmentów, glinki, wosku oraz oleju (pełniącego funkcję spoiwa). Ich zaletą jest konsystencja, która pozwala miękko i gładko rysować na podłożu. Pastele olejne nie kruszą się, a kolorowy pigment doskonale przylega do powierzchni (nie ma potrzeby stosowania zabezpieczającego lakieru). Wielu twórców docenia swobodę artystyczną, którą dają – pozwalają nakładać jedną warstwę na drugą i mieszać kolory, uzyskując nowe odcienie oraz tonacje. Przy odrobinie wysiłku, można stworzyć obraz przypominający dzieło namalowane farbami olejnymi. Kolejnym plusem jest możliwość rozmywania gotowego szkicu za pomocą pędzla szczecinowego i terpentyny.

Pastele suche czy olejne?

Wybór warto dopasować do własnych oczekiwań. Pastele suche doskonale sprawdzą się do delikatnych rysunków z lekkimi przejściami tonalnymi. Olejne pozwalają uzyskiwać cięższe linie i nie blakną pod wpływem światła.

Cenisz pastele i poszukujesz sprawdzonych materiałów? A może dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z nimi? Doskonałej jakości artykuły rysunkowe znajdziesz w sklepie internetowym Astra Polska. Sprawdź naszą ofertę i znajdź pastele suche lub olejne dopasowane do swoich potrzeb.