Jak rozwijać dziecięcą kreatywność?

03|09|2019

Jak rozwijać dziecięcą kreatywność?

Inspiruj, nie narzucaj


Kreatywność jest wolnością. Nie jest powielaniem kolejny raz tego samego, a raczej tworzeniem na bazie zwyczajnych rzeczy... niezwyczajne dzieła. W jaki sposób pracować z dzieckiem aby osiągnąć taki efekt? Pierwszym i podstawowym zadaniem dorosłego jest wspomaganie kreatywności poprzez zabawę, czyli to, co dziecko lubi najbardziej. Czy piękny obrazek to wyłącznie taki, który ma wyraźnie zarysowane kontury i nie ma żadnej przypadkowej kreski? Absolutnie nie! Idealnym materiałem do takich zabaw są farby, a dokładniej - ich niestandardowe wykorzystanie.
Farby w tubkach są przykładem materiału plastycznego, który daje nam nieograniczone możliwości. Można je wykorzystać do malowania obrazków, zarówno tych tematycznych (np. związanych z porami roku) jak i takich, które będą inspirowane zainteresowaniami dziecka. Równie ciekawe jest jednak wykorzystanie farb w tubkach do doświadczeń związanych z mieszaniem kolorów oraz tworzeniem plam barwnych. Wystarczy wycisnąć na kartce papieru kilka kolorów, docisnąć drugą kartką i w ten sposób otrzymać wyjątkowy papier artystyczny (później można go użyć jako okładkę zeszytu bądź też podkładkę). Farby w tubkach są niezwykle przyjaznym dla dziecka artykułem plastycznym, dzięki któremu dziecko może wejść w inspirujący świat malarstwa, w którym nie wszystko musi być przedstawione dosłownie i jednoznacznie.
Ważne jest, aby dziecko samo decydowało o doborze kolorów i ostatecznym wyglądzie pracy. Możemy mu doradzać, jednak to do niego należy ostateczne zdanie.


Oswajaj


Małe dziecko dąży do poznawania świata, a my jesteśmy jego przewodnikami. Warto oswajać dziecko z tym, co go otacza i nie trzymać go "pod kloszem". Tylko w ten sposób będzie on odważnie kroczył przez życie i radził sobie z rozmaitymi wyzwaniami.
Zasada oswajania jest również niezwykle istotna w rozwijaniu kreatywności. Niektóre dzieci mają trudności z akceptowaniem mas plastycznych. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto od najmłodszych lat angażować nasze maluchy w rozmaite prace związane z wyrabianiem ciasta, czy też pracą z mąką.
Na rynku można znaleźć wiele mas plastycznych, z pomocą których dziecko może stworzyć niesamowite rzeźby. Jedną z nich jest masa porcelanowa - ma konsystencję ciasta, jest delikatna i przejrzysta. Można z niej "wyczarować" płaskie ozdoby bądź też figurki. Każdy lubi dostawać własnoręcznie wykonane prezenty - z wykorzystaniem masy porcelanowej można m.in. stworzyć przepiękne broszki bądź też zawieszki, a to wszystko dzięki odbiciu w niej gotowych przedmiotów. Jednego możesz być pewien - Twoje dziecko znajdzie wiele sposobów na wykorzystanie masy porcelanowej i stworzy niesamowite i indywidualne dzieła.


Nie ograniczaj


Wyobraźnia dziecka jest nieograniczona. Mimo, że my, dorośli, znamy określoną ilość rozwiązań, to dla dziecka znalezienia kolejnego nie stanowi żadnego problemu. Rozwijanie kreatywności polega właśnie na nie posiadaniu w tym względzie granic i wyszukiwanie oryginalnych pomysłów na wykorzystanie typowych artykułów plastycznych.
Jednym z najbardziej znanych wśród dzieci materiałów są kredki świecowe. Miękkie, a przy tym precyzyjne, są wdzięcznym narzędziem do rysowania, Warto jednak zwrócić uwagę, że takie ich wykorzystanie stanowi wyłącznie jedną z możliwości. Kredki świecowe można temperować, a to, co z nich zostanie rozsypać na kartce, nakryć drugą i... zaprasować. W ten sposób powstanie oryginalny obrazek, dodatkowo posiadający niesamowitą fakturę. Ostateczny efekt jest tutaj wyłącznie zależny od dziecka.
Dziecięca kreatywność jest nieograniczoną przestrzenią, która potrzebuje impulsu do pokazania pełni swoich możliwości. Zadaniem dorosłych jest jej stymulowanie i tym samym rozwijanie jej, aby przenikała do codziennego życia dziecka.