Dobieramy plecak do wieku dziecka

22|10|2019

Dobieramy plecak do wieku dziecka

Każde dziecko ma inne potrzeby. To opiekunowie wiedzą najlepiej, jakiego rodzaju wyposażenie zapewnić swojemu dziecku, zwłaszcza do szkoły. Musimy pamiętać o wielu czynnikach, a także przyłożyć należytą uwagę do doboru plecaka adekwatnie do wieku dziecka. W tym artykule doradzamy, jaki plecak będzie najlepszy dla Twojej pociechy, zależnie od jej wieku i innych aspektów.

Przedszkolaki

Dziecko w wieku przedszkolnym prawdopodobnie będzie chciało mieć swój plecak, ponieważ mają go inne dzieci w grupie lub starsze rodzeństwo. Przedszkola wyposażone są w taki sposób, aby maluchy nie musiały nosić ze sobą książek czy innych artykułów. Jednak malutki i lekki plecaczek sprawi, że dziecko będzie mogło pokazać rówieśnikom ulubioną zabawkę bądź przynieść do domu rysunek, który wykonało w przedszkolu. To również dobry sposób na początkowe wprowadzenie malucha w zasady edukacji szkolnej.

Dzieci w wieku wczesno- i późnoszkolnym

Starsze niż przedszkolaki jednak wciąż małe, dzieci w wieku wczesnoszkolnym rozpoczynają nowy etap swojego życia. Będą uczyć się pisania i czytania, potrzebują więc różnych artykułów szkolnych, które pomogą im w nauce. Dziecko rozpoczyna nosić piórnik, w którym znajdą się ołówki i kredki. Często będzie wykonywać prace plastyczne, dlatego plecak musi mieć gabaryty, które pomieszczą lekką teczkę w rozmiarze A4. Oprócz zeszytów ćwiczeń i przyborów szkolnych dajemy też naszym pociechom pożywne drugie śniadanie, które zapewni im niezbędną dawkę energii. Dobrym rozwiązaniem dla dzieci w tym wieku może być plecak na lekkich kółkach – dzięki temu dziecko w wieku 7 – 10 lat nie przeciąży kręgosłupa.

W wieku późnoszkolnym, czyli klasach 5 – 8, zmniejszy się liczba przyborów plastycznych, a zwiększy liczba podręczników i zeszytów ćwiczeń. Dlatego dla mniejszych dzieci na tym etapie może wciąż sprawdzić się plecak czy torba na kółkach, z kolei nieco większe dziecko może udźwignąć solidny, klasyczny plecak z wieloma kieszeniami.

Nastolatki

Kiedy nasze dziecko wybiera się już do liceum, technikum czy szkoły zawodowej, warto zaproponować mu plecak młodzieżowy, który jest nieco mniejszy, pomieści więc książki niezbędne na dany dzień, portfel i inne drobiazgi. Nastolatki szukają często modnej alternatywy, dlatego mogą spodobać się im torby młodzieżowe na ramię, które z powodzeniem wykorzystają też na popołudniowe spotkania z przyjaciółmi czy weekendowe wypady ze znajomymi. Wysokiej jakości torba będzie miała grube paski, które pozwolą dobrze utrzymać niesiony ciężar i nie będą wpijać się w ramię.