Wszystkie artykuły

Jak wybrać dobre farby olejne do malowania obrazu?

Planujesz zająć się nowym hobby plastycznym? A może chcesz zmienić dotychczas stosowaną technikę? Malowanie farbami olejnymi to doskonały wybór. Jednak przed rozpoczęciem swojego pierwszego dzieła musisz przygotować materiały, z którymi będziesz pracować. Odpowiednie podobrazie malarskie, pędzle oraz najważniejsze – farby. Czym kierować się podczas zakupu tego produktu i na co zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Ponadczasowa technika malowania olejami

Historia malarstwa olejnego sięga V wieku n.e., jednak dopiero w czasach renesansu technika ta zyskała ogromną popularność. Dziś jest preferowana przez wielu profesjonalistów oraz samouków do tworzenia dzieł w wielu stylach i na różnym podłożu: desce, płótnie lub papierze. Wykorzystywane w obrazach farby olejne, jak sama nazwa wskazuje, składają się z pigmentu połączonego olejowym spoiwem. Stąd ich „tłusta” konsystencja, która wpływa jednocześnie na wyrazistość barw oraz długi czas schnięcia, wynoszący od 2 tygodni do nawet miesiąca. Ta ostatnia cecha umożliwia malarzowi wielokrotne poprawki i manipulowanie kolorami. Technika malarstwa olejnego niekiedy uważana jest za wymagającą dla nowicjuszy. Dlatego też często na początek poleca się im farby tempery, odpowiednio gęste, lecz rozpuszczalne w wodzie.

Czym się kierować, wybierając farby olejne?

Obrazy malowane olejami zachowają trwałość i nie będą blaknąć, jeśli do stworzenia dzieła wykorzystasz produkty najlepszej jakości. Na co zwrócić uwagę, kupując farby olejne? Przyjrzyjmy się kilku aspektom:

  • pigment – najważniejszy składnik farby, zazwyczaj pozyskiwany jest z naturalnych minerałów. Na tubce powinno znaleźć się oznaczenie numeryczne wykorzystanego barwnika lub jego nazwa, np. PR108 (czerwień kadmowa). Duże znaczenie ma koncentracja barwnika, który wpływa na głębię koloru, a także sposób łączenia farb.
  • spoiwo – zazwyczaj w tym celu stosuje się naturalny olej, np. lniany, który umożliwia schnięcie farby w procesie utlenienia. Jego funkcją nie jest jedynie połączenie składników, lecz także pogłębienie oraz utrwalenie koloru. Dodatkowo producenci stosują niekiedy inne wypełniacze. Zwróć uwagę, aby nie były to sztuczne zamienniki spoiw, lecz substancje naturalne, jak na przykład wosk pszczeli, który w tym celu stosowano już w starożytności.
  • proporcje – zbyt duża ilość spoiwa może prowadzić do rozwarstwienia się i wytrącenia cieczy w tubce z farbą. Niewystarczająca zawartość oleju zaś doprowadzi do niedostatecznego połączenia z podłożem. Idealna zawartość obu tych składników pozwoli zachować długą trwałość namalowanego obrazu.
  • oznaczenia na opakowaniu – są w formie symboli graficznych. Dotyczą przede wszystkim takich cech jak: krycie (pusty lub zamalowany kwadrat), trwałość (krzyżyki), odporność na światło (gwiazdki).

Farby artystyczne olejne – w zestawie czy osobno?

Jeżeli dopiero kompletujesz swoje pierwsze przybory malarskie, zdecyduj się na farby w zestawie. To doskonałe ułatwienie dla początkujących, którzy jeszcze nie mają wyrobionego zdania o żadnej z marek. Ponadto otrzymujesz gotową paletę kolorów – sam zdecydujesz, których odcieni używasz najczęściej i czy produkt Ci odpowiada. Ponadto zestawy farb olejnych do obrazów są znakomitym pomysłem na prezent dla osoby pasjonującej się malarstwem. Natomiast tubki kupowane na sztuki idealnie nadają się jako uzupełnienie wypróbowanego już kompletu. Występują w różnych pojemnościach, przez co z łatwością wybierzesz niezbędne kolory w takiej ilości, jakiej potrzebujesz.

Podsumowanie

Wybieraj farby olejne w zależności od swoich preferencji. To, jak sprawdzą się dane produkty, zależy bowiem od wielu czynników, takich jak technika, podłoże, sposób nakładania, oczekiwany efekt. Kupując materiały do malowania sprawdzonych marek, masz jednak pewność, że zastosowano w nich najlepsze składniki. Astra jest nie tylko znanym polskim producentem artykułów biurowych, ale i zestawów plastycznych. Farby olejne tej marki od lat są cenione wśród profesjonalnych artystów oraz amatorów. Ich zaletą są atrakcyjne ceny oraz doskonała jakość.

Malarstwo od początku uchodziło za sztukę zarezerwowaną tylko dla nielicznych. Dziś, dzięki powszechnie dostępnym kursom i tutorialom, a także przystępności materiałów, w każdej chwili możesz sięgnąć za pędzel. Nie bój się błędów – w końcu, powtarzając za Bobem Rossem, są to tylko „szczęśliwe wypadki”.