Media malarskie do farb

Einzelnes Ergebnis wird angezeigt

Produktów na stronie: 12 36

Profesjonalne media malarskie zmieniają właściwości farb. Ich odpowiednie użycie przynosi wiele korzyści na czele z zabezpieczeniem wykonanej pracy przed uszkodzeniami. Służą też do wielu innych celów, a znajomość ich działania przydaje się każdemu amatorowi i zawodowemu plastykowi. Są one powszechnie używane w pracowniach artystycznych. Dobrze dobrane mogą być pomocnikami każdego twórcy.

Czym są media malarskie?

Właściwości mediów malarskich są tak zróżnicowane, jak same te substancje. Stanowią one grupę preparatów o płynnej lub półpłynnej konsystencji, wykonanych z surowców naturalnych lub sztucznych. Na wiele różnych sposobów wpływają na gęstość, ton i strukturę farb, pozwalając między innymi na:

 • utrwalenie powierzchni gotowych dzieł akrylowych, olejnych, wodnych czy wykonanych pastelami, ołówkiem lub węglem,

 • stworzenie past o zróżnicowanych zastosowaniach,

 • uzyskanie nietypowych efektów wizualnych,

 • pogłębienie kolorów lub zwiększenie połysku,

 • ułatwienie wykonywania skomplikowanych projektów artystycznych.

Media malarskie przydatne w technikach olejnych, wodnych, akrylowych

W technice olejnej najbardziej znanymi i najchętniej używanymi mediami malarskimi są: terpentyna, sykatywa, olej żywiczny i lniany oraz werniks. Z kolei wśród preparatów akrylowych wyróżniają się te, które opóźniają schnięcie i zmieniają strukturę, połysk i gęstość farb. Do akwareli często wykorzystuje się płyny maskujące, gumę arabską i żółć wołową, a do prac wykonanych pastelami lub ołówkiem – fiksatywy. Ze znajdujących się w asortymencie sklepu Astra mediów malarskich wybraliśmy kilka, które szczególnie polecamy amatorom różnych technik artystycznych.

Bezzapachowa terpentyna Astra Artea

Powszechnie znana i kojarzona ze sztuką terpentyna jest rozpuszczalnikiem roślinnym pozyskiwanym z żywicy drzew iglastych, głównie sosny. Bywa używana w pracowniach malarskich do rozrzedzania farb olejnych. Dzięki niej można zmienić ich konsystencję i skrócić czas wysychania. Dodatek tego medium zmienia też naniesione kolory i sprawia, że stają się bardziej matowe.

Najczęściej stosuje się ją jednak jako środek do mycia przyborów, takich jak pędzle, szpachle i gąbki. Z reguły ma bardzo silny zapach, z powodu którego należy dokładnie wywietrzyć pracownię po jej użyciu. Terpentyna marki Astra Artea jest jednak produktem bezzapachowym, co stanowi jej niepodważalną zaletę. Można kupić ją w niewielkich butelkach idealnych dla hobbystów i początkujących twórców dopiero zaczynających posługiwanie się farbami olejnymi i zapoznających się z właściwościami mediów malarskich.

Zainteresowanym polecamy też terpentynę balsamiczną tej samej marki, również dostępną w naszym sklepie internetowym.

Olej lniany Astra Atrea

Kolejnym specyfikiem z linii Astra Artea przeznaczonym do rozrzedzania farb olejnych jest olej lniany. Używa się go też do ich przyrządzania z sypkich barwników. Ułatwia aplikację kolorów na płótno i różnicowanie tłustości poszczególnych warstw. Jest to jego ważną właściwością, ponieważ zewnętrzna powierzchnia obrazu olejnego powinna być bardziej tłusta niż jego podkład. Olej lniany wykorzystywany jest także do zabezpieczania drewna przed uszkodzeniami. Produkt Astra Artea ma dodatkowo przyjemny zapach.

Spoiwo akrylowe Astra Artea

Innym produktem tej marki jest należące do artykułów artystycznych spoiwo akrylowe. Przeznaczone zostaje zwykle do sporządzania farb wodorozcieńczalnych z suchych pigmentów lub specjalnych preparatów. Stosowane jako bezbarwny lakier nadaje się również do zabezpieczania pomalowanych powierzchni. Ponieważ może być używane do zmieniania właściwości farb rozpuszczalnych w wodzie, także zaliczamy je do polecanych przez nas mediów malarskich.

Profesjonalne media malarskie do różnych technik plastycznych

W zależności od tego, jakie rodzaje farb wybiera twórca, powinien dopasować do nich odpowiednie media malarskie. Najpotrzebniejsze z nich znajdują się w asortymencie sklepu internetowego Astra Polska. To tutaj każdy początkujący i profesjonalny artysta znajduje podstawowe artykuły, które pomagają mu w realizowaniu swoich projektów.

Nachrichten

 • Astra Academy – Fortbildungsprogramm für Lehrer

  Das Aus- und Fortbildungsprogramm der Astra-Akademie ist ein kostenloses Projekt, das sich an Vorschul-, Kleinkind- und Kunsterzieher richtet, die ihre beruflichen Fähigkeiten in der Entwicklung der Feinmotorik von Kindern verbessern möchten.

 • Frutolina – magische Plastikmasse jetzt im Handel

  Frutolina ist eine Kunststoffmasse, die für das kreative Spiel und zur Förderung der sensorischen Entwicklung von Kindern entwickelt wurde. Sein Markenzeichen ist ein außerordentlich intensiver fruchtiger Duft, der in Verbindung mit entsprechend ausgewählten Farben eine ganz neue Dimension des Spielens schafft.

 • Ölpastelle – entdecken Sie 3 Inspirationen für außergewöhnliche Kunstwerke

  Zeichnen und Malen gehören zu den besten Möglichkeiten, sich selbst und die eigenen Gefühle durch Kunst auszudrücken. Kann jeder, egal welchen Alters, ein Bild mit Ölpastellkreiden malen? Hier ein Tipp: Befolgen Sie ein paar einfache Tipps und schaffen Sie gemeinsam mit uns erstaunliche Kunstwerke.

Weitere Artikel