Wszystkie artykuły

Jakie kredki kupić małemu dziecku?

Nauka rysowania jest jednym z naturalnych etapów w rozwoju każdego dziecka. Prędzej czy później maluch sięgnie po kredki, czy to w domu, czy w przedszkolu. Zajęcie to jest doskonałym ćwiczeniem motorycznym, które poszerza horyzonty wyobraźni, dlatego już z wyprzedzeniem warto skompletować artykuły rysunkowe. Od czego jednak zacząć? Czy każdy rodzaj kredek nadaje się dla małych dzieci? Sprawdź to w naszym artykule.

Jakie są rodzaje kredek

Przygodę z rysowaniem możesz zacząć już, gdy dziecko ma około roku. Oczywiście jest to umowny wiek i dla każdego malca może być inny. Mniej więcej w tym okresie zainteresowanie kolorami jest największe, a sprawność związana z podnoszeniem i trzymaniem przedmiotów – wystarczająca.

Odpowiednie kredki dla dzieci do 2. roku życia są:

  • grube, aby nie wysuwały się z rączki;
  • miękkie;
  • dobrze napigmentowane;
  • bezpieczne;
  • atrakcyjne dla dziecka.

Wśród kredek dostępnych na rynku najpopularniejszymi są grafionowe, woskowe i pastelowe. Które z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku małych rysowników? Przyjrzyjmy się ich właściwościom.

Kredki grafionowe

Do najbardziej znanych rodzajów artykułów do rysowania należą kredki grafionowe. Choć ich nazwa niewiele Ci mówi, były to prawdopodobnie pierwsze medium, którym Tworzyłeś swoje pierwsze prace plastyczne. Wykonane są z naturalnej glinki kaolinowej, która jest bezpieczna dla dzieci w każdym wieku. Charakterystyczna papierowa owijka natomiast chroni przed zabrudzeniami i ułatwia chwyt. Zaletą kredek grafionowych jest ich uniwersalność – nadają się zarówno dla rocznych dzieci, jak i przedszkolaków. Rodzice z pewnością docenią fakt, że tego rodzaju produkty nie brudzą i nie kruszą się, a ewentualne wypadki w postaci śladów na meblach można łatwo usunąć.

Kredki woskowe

Kolejny klasyk, który wielu pamięta z własnego dzieciństwa, to kredki woskowe, inaczej zwane świecowymi. Wyglądem mogą przypominać kredki grafionowe – podobnie jak one występują z ochronnymi papierkami lub bez nich. Dzięki odpowiedniej grubości te wykonane z parafiny pałeczki dobrze leżą w rączkach maluchów. Dla kogo będą najodpowiedniejsze? To zależy, bo kredki świecowe można albo od razu pokochać, albo… przekonać się do nich dopiero po kilku podejściach. Niektórym przeszkadza konieczność mocniejszego nacisku, aby „świecówka” pozostawiła kolorowy ślad. Z tego samego powodu wydają się idealne dla niektórych maluchów.

Kredki pastelowe

Wśród pasteli wyróżnia się pastele suche oraz olejne. To, co jest charakterystyczne dla obu wersji, to brudzenie. Dlatego też kredki pastelowe nie nadają się dla dzieci poniżej 2 lat. Pastele olejne przypominają nieco kredki świecowe. W przeciwieństwie do nich mają jednak bardziej nasycone kolory i można je rozcierać. Nieco trudniejsze w obsłudze wydają się pastele suche. Te można porównać z kredą: w podobny sposób się kruszą i łatwo mogą się złamać w dziecięcej rączce. Wybierz pastele wtedy, gdy szukasz bardziej zaawansowanej techniki rysowania dla „starszaka” oraz gdy malec wykazuje szczególne zainteresowanie pracami plastycznymi.

Kredki, pastele, a może farby?

Dostępność różnych rodzajów kredek dla maluchów może przysporzyć o zawrót głowy. Kupując jednak idealny zestaw dla dziecka, kieruj się sprawdzonymi rozwiązaniami. Lubiane przez dzieci oraz rodziców kredki grafionowe mogą być Twoim pierwszym wyborem. Wolisz zacząć od woskowych? Śmiało. Pamiętaj tylko, że słaba jakość może zniechęcić do rysowania. Kredki świecowe Astra są trwałe, dobrze napigmentowane i nie zostawiają plam. Jeżeli chodzi o pastele, pozwalają tworzyć naprawdę oryginalne prace, ale są dla nieco starszych dzieciaków.

Kredki dla dziecka

Może się zdarzyć, że rysowanie w ogóle nie interesuje malucha. Wówczas warto poszukać alternatywy. Większość dzieci jest bardzo entuzjastycznie nastawiona do malowania. Klasyczne farby szkolne pomimo swojej nazwy nadają się już dla malców od pierwszego roku życia. Wypróbuj również farby w pędzelkach lub do malowania palcami, które urozmaicają zabawę oraz są świetnym ćwiczeniem sprawnościowym.

Podsumowanie

Zajęcia artystyczne u dzieci powinny być zróżnicowane – nie skupiaj się na jednej technice, ale pozwól, by maluch odkrywał wiele sposobów tworzenia. Czy będą to kredki o niecodziennych kształtach, flamastry czy farby w tubkach? Zwracaj uwagę na jakość produktów. W sklepie Astra, polskiego producenta artykułów biurowych, znajdziesz wszystko, co potrzebujesz, aby zaszczepić artystyczne pasje już od najmłodszych lat.